Na temat właściwej masy ciała toczy się wiele dyskusji. Zbyt duża lub zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Liczba osób zmagająca się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej jest tak duża, że uznawana jest za globalny problem i traktowana, jako chorobę cywilizacyjną.
Jednak wśród społeczeństwa występują również osoby, które mają odczynienie z przeciwnym problemem – są zbyt chude.
Porad dotyczących zmniejszenia wagi jest wiele, tych dotyczących jak w zdrowy sposób przytyć jednak brak. Jeśli zastanawiasz się jak szybko przytyć domowym sposobem, zapraszamy do lektury poniższego artykułu! Znajdziesz w nim odpowiedź na pytanie, jak w zdrowy dla organizmu sposób, przybrać nieco masy.
Osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, gdzie problem ten dotyczy zbyt niskiej masy ciała są ektomorfikami. Ektomorfik to osoba charakteryzująca się bardzo szczupłą budową ciała, o smukłej sylwetce i drobnych kościach.
Ektomorficy mają długie kończyny, cienkie ramiona i sprawiają wrażenie, że są wiotkie. Osoby te mają problem z utrzymaniem wagi ciała, trudno przybierają na wadze, a winny temu wszystkiemu jest ich szybki metabolizm.
Kiedyś ktoś wymyślił wzór BMI, który miał być pomocny w określeniu prawidłowej masy ciała. Niestety, wzór ten może czasem dawać przekłamane wyniki. BMI to wzór obliczający stosunek masy ciała do wzrostu.
Prawidłowy wskaźnik BMI mieści się w przedziale 18-25. Już tak duża rozpiętość wskazuje, że wzór ten nie do końca prawidłowo spełnia swoje zadanie. Dlaczego? BMI osoby o dużej masie mięśniowej środek może sugerować, że mierzy się ona z nadwagą, co jest nieprawdą.
I odwrotnie, waga bardzo szczupłej osoby z małą ilością tkanki mięśniowej i z dużą ilością tkanki tłuszczowej według BMI może mieścić się w normie. Obliczenie prawidłowej wagi ciała wcale nie jest takie proste. Najlepiej wykonać w tym celu analizę składu masy ciała. Otrzymany w ten sposób wynik jest najbardziej miarodajny.
Poniżej przedstawiamy przykładowe objawy sugerujące, że osoba o niskiej masie ciała powinna zastanowić się jak przytyć. Do objawów tych zaliczamy ciągłe uczucie zimna, chroniczne zmęczenie, złe samopoczucie, anemia, widoczna gołym okiem zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Występujące zaburzenia miesiączkowania lub całkowity brak miesiączki, niepłodność. Zmniejszona odporność, czyli zauważalna zwiększona podatność na stany zapalne i infekcje.
Utrata masy ciała może być spowodowana różnymi stanami chorobowymi, w tym nadczynnością tarczycy, zaburzeniami przewodu pokarmowego i niektórymi nowotworami. Jeśli problemy z wagą są spowodowane stanem zdrowia, przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli przyczyną jest anoreksja, należy skonsultować się z psychiatrą i dietetykiem.
Osoby, które ważą zbyt mało, często zastanawiają się, jak zdrowo przytyć, i to najlepiej szybko. Niestety tak jak utrata wagi wymaga czasu i cierpliwości, tak i zdobycie dodatkowych kilogramów, wymaga cierpliwości.
Tempo przybierania na wadze uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji. Z tego powodu nie istnieje jedna uniwersalna metoda umożliwiająca przybranie na wadze w szybkim tempie. Istnieje jedna skuteczna metoda pozwalająca zyskać kilka kilogramów i to w zdrowy dla organizmu sposób.
W tym celu warto obliczyć zapotrzebowanie energetyczne organizmu, uwzględniając przy tym wykonywaną aktywność fizyczną. Do otrzymanego wyniku należy dodać 250-300 kcal. Spożywając wskazaną w ten sposób ilość kalorii w ciągu dnia uda się osiągnąć dodatni bilans kaloryczny, który przy zachowaniu dyscypliny umożliwi przytycie ok. 1 kg w ciągu tygodnia.
Metoda ta, wprawdzie jedyna słuszna, kryje w sobie wiele pułapek. Przede wszystkim, należy pamiętać, że im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie na energię, dlatego należy regularnie aktualizować dawkę kalorii. Dodatkowo metoda ta wymaga od nas skrupulatnego liczenia spożytych kalorii. Chcąc, aby przynosiła efekty, warto tę kwestię skonsultować z dietetykiem, przy którego pomocy na pewno uda się uzyskać kilka kilogramów nadwyżki.
Jeśli nie wiesz, jak obliczyć dodatni bilans kaloryczny, nie masz czasu i cierpliwości, aby dokładnie liczyć ilość spożywanych kalorii i nie stać Cię na konsultacje z dietetykiem, chcąc przytyć, musisz zacząć przestrzegać kilku reguł.
Po pierwsze, postaraj się jeść minimum cztery, a najlepiej 5 posiłków dziennie najlepiej w regularnych odstępach czasowych. Zazwyczaj okazuje się, że osoby z niedowagą przeszacowują ilość spożywanych przez siebie kalorii.
Postaraj się również zwiększyć kaloryczność spożywanych przez siebie posiłków. W tym przypadku idealnie sprawdzą się produkty wysokokaloryczne włączenie do diety np. dodana do potrawy łyżka masła, porcja sera, łyżka masła orzechowego, czy też garść orzechów.
Pamiętaj, że śniadanie należy zjeść w ciągu godziny od przebudzenia, a kolację około dwóch godzin przed snem. Pierwsze i drugie śniadanie oraz obiad powinny być najbardziej kaloryczne.
Jedz zdrowe, pożywne, pełnowartościowe produkty, czyli takie, które zawierają dużo energii, białka, tłuszczów i węglowodanów w małych ilościach, np. suszone owoce, orzechy i nasiona, tłuste ryby. Jedz więcej pełnowartościowych białek.
Jeśli ćwiczysz, zamiast ćwiczeń aerobowych, wybierz siłowe. Postaw na jazdę na rowerze lub spacer. Pobudza to apetyt i wzmacnia mięśnie, ale nie prowadzi do nadmiernej utraty kalorii.
Chcąc zdrowo przytyć, musisz zadbać o to, aby Twoja dieta opierała się na zasadach zdrowego odżywiania. Nie należy zapominać, aby obecne w niej były warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, wartościowe źródło białka oraz tłuszczy. Dobre źródło białka i tłuszczów to w tym przypadku dość istotna kwestia. Warto więc, aby w Twojej codziennej diecie znalazły się jaja, mięso, ryby, produkty mleczne i rośliny strączkowe.
Osoby, które chcą zdrowo przytyć, powinny włączyć do swojego codziennego menu wysokokaloryczne produkty, które w niewielkich ilościach dostarczają duża ilość zdrowych kalorii do organizmu. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć więc takich produktów jak orzechy, nasiona słonecznika i masło orzechowe, sery m.in. ser żółty, feta, mozzarella, parmezan i gorgonzola. Warto, aby w diecie takich osób zagościła również oliwa z oliwek oraz suszone owoce.
Dla niektórych osób przybranie na wadze może być sporym wyzwaniem. Warto pamiętać, że w celu uzyskania satysfakcjonujących wyników starannie dobrana dieta to podstawa. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko przekroczyć zero kaloryczne. Ważna jest nie tylko ilość spożywanych kalorii, ale również ich jakość. W szczególności, jeśli zależy Ci, na zachowaniu zdrowia w dobrej kondycji.
Chcąc przytyć, najgorszym z możliwych dla Ciebie rozwiązaniem jest zwiększenie przez ciebie ilości spożywania śmieciowego jedzenia, czyli produktów wysoko przetworzonych. Co gorsza, osoby, które chcą przytyć, zazwyczaj taką drogę na skróty wybierają. To błąd. Spożywanie dużej ilości niezdrowego jedzenia prowadzi do nadmiernego gromadzenia tłuszczu w organizmie, co w konsekwencji może doprowadzić do występowania problemów zdrowotnych. Ważny jest umiar. Jasne raz na jakiś czas można pozwolić sobie na zjedzenie batonika lub ciastka, jednak niezbyt często.
Jeśli chcesz przytyć w zdrowy sposób, unikaj spożywania takich produktów jak słodycze, wysokokaloryczne słone i słodkie przekąski. Unikaj spożywania gotowych dań. Zrezygnuj ze spożywania pizzy. Ogranicz picie gazowanych napojów, kawy i innych napoi zawierających w swoim składzie kofeinę. Kofeina przyspiesza metabolizm i zmniejsza łaknienie. Przestań również palić papierosy, ponieważ nikotyna m.in. zmniejsza apetyt. Ulubione chipsy zamień na marchewkę, popcorn jedzony do filmu zamień na, jakąś zdrową przekąskę. Naprawdę warto. Wprowadzenie tych kilku zasad na pewno ułatwi Ci przytycie.