Wędrówki po ścieżkach w lesie, rodzinna jazda rowerem w wiosenne popołudnie w parku, aktywna zabawa z naszym ukochanym psem – wszystkie te czynności, to ruch. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla każdego z nas, dla zawodowego sportowca, Pani Kasi z bloku obok, mnie czy Ciebie drogi czytelniku. Ważna, ale zapomniana – badanie aktywności fizycznej przeprowadzone w 2013 r. i w 2018 r. na grupie dzieci i młodzieży pokazało, że większość nie spełniała zaleceń WHO (60 minut aktywności dziennie). Aktywność umiarkowaną w 2018 r. praktykowało tylko ponad 15 proc. młodocianych w wieku 11 – 17 lat. Jak więc namówić dziecko na uprawianie sportu? Możecie ćwiczyć wspólnie, przy ulubionej muzyce i traktować trening jako zabawę. Nie narzucaj synowi czy córce rodzaju ćwiczeń – daj wolny wybór, a przede wszystkim świeć przykładem! Tylko jak zacząć uprawiać sport? Próbuj nowych aktywności, nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz, to zniechęci Cię do wykonania treningu, będziesz traktować go jako karę a nie coś co sprawia radość, uwalnia endorfiny i powoduje wyższą pewność siebie. Kiedy od razu poddasz organizm dość sporemu wysiłku, przeżyje szok.
Powolne oswajanie się z wysiłkiem pozwala stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń oraz budować wydolność oddechową. Więc jeśli postawiłeś na bieganie, nie stawiaj sobie od razu dystansu 10 km, spróbuj przetruchtać 2 km a co trening zwiększać dystans. Nagradzaj siebie, sprawdzaj wyniki na wadze, w centymetrach na taśmie, czy na zdjęciach, porównuj czasy to spowoduje, że będziesz chciał iść po więcej i więcej oraz osiągać coraz lepsze wyniki. Osobom regularnie ćwiczącym poprawia się wydolność układ odpornościowego, a co za tym idzie – są mniej podatni na choroby, brzmi jak coś cudownego, jakie jeszcze korzyści płyną z regularnego ruchu? Aktywność ma wpływ na zmniejszenie występowania niektórych typów raka, np. raka piersi, prostaty i okrężnicy, ogranicza ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, powstrzymuje i opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko otyłości, pozwala na zachowanie funkcji metabolicznych, pomaga w profilaktyce cukrzycy typu 2, zwiększa się zdolność zapamiętywania, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju – dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń wydziela się serotonina odpowiedzialna za poczucie szczęścia. Jak widać jest mnóstwo korzyści płynących z regularnego ruchu.
Złote zasady: nie wybieramy produktów wysoce przetworzonych, unikamy fast foodów, słodyczy, gotowych potraw z mnóstwem polepszaczy. Należy także pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu – nadmierna utrata wody w czasie wysiłku wpływa na obniżenie wydolności fizycznej, a co za tym idzie – spadek skuteczności treningu, z łatwością idzie się odwodnić, jak to rozpoznać? bóle głowy, brak koncentracji uwagi, opóźnienie czasu reakcji, suchość ustach, zaburzenia wydolności fizycznej, znużenia, apatia, senność, zaburzenia świadomości, ogólne rozdrażnienie, silne pobudzenie, uczucie pragnienia – te objawy mogą przeszkodzić w osiąganiu najlepszych wyników sportowych, szkodzić naszemu zdrowiu czy życiu. Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej zaleca powolne wypijanie 5–7 ml płynu/ kg co najmniej cztery godziny przed treningiem. 2 godziny przed wysiłkiem: ok. 500–700 ml, 30 minut przed wysiłkiem: ok. 350–450 ml, co 20 minut w trakcie wysiłku: ok. 150–250 ml, po wysiłku: ok. 450–700 ml płynów na każde 0,5 kg utraconej masy ciała. Osiąganie dobrych wyników sportowych nie zależy tylko od diety – ważna jest regeneracja, genetyka czy dobrze dobrany trening, co nie zmienia faktu, że dieta jest jednym z kluczowych czynników.
Udział składników pokarmowych w diecie: Węglowodany 50-60%, tłuszcze 20-30%, białka 15-20%. Jeśli chodzi o sport wyczynowy – zwiększenie udziału białka do nawet 20%.
Czytaj również: Czy schudnę na diecie pudełkowej?
Aby przyswajać odpowiednie ilości białek, tłuszczy, cukrów warto sięgnąć po pomoc od profesjonalistów – zachowamy spokój sportowej duszy, będziemy pewni, że dostarczamy oraz uzupełniamy wszystko co niezbędne, nie będziemy musieli wyliczać kalorii, makro i mikroelementów. W zestawie „Sarenka/Dzik” możemy spodziewać się produktów ze wszystkich grup spożywczych (mięsa, ryby, jaja, nabiał, produkty zbożowe, warzywa i owoce). Dieta została stworzona specjalnie dla osób aktywnie uprawiających sport, jest dla was Was aby pomagać Wam osiągać sukcesy! Do wyboru mamy wariant czterech bądź pięciu posiłków. 4 posiłki w kaloryczności: 1400 kcal, 1800 kcal, 2200 kcal, 2500 kcal. Zamawiając te dietę (2200 kcal) na okres aż 30 dni zapłacimy tylko 1380 zł w tym 138 zł zniżki za długość zamówienia. 5 posiłków – 3000 kcal bądź 3500 kcal. W tym wariancie za okres równy 30 dni wydamy 1680zł w tym znowu 10 % zniżki za długość zamówienia! Jakich posiłków należy się spodziewać? Śniadanie: Twarożek z wiśnia i śliwką lub sałatka BLT(Bacon Lettuce Tomato). II śniadanie: sałatka brokułowa z jajkiem lub ciasto bananowe + koktajl białkowy. Obiad: Burgery z kurczaka z ziemniakami i mizerią bądź wieprzowina w 5 smakach z ryżem cytrynowym. Podwieczorek: paprykowe pęczotto lub pierogi ruskie z sosem koperkowym. Kolacja: karkówka pieczona z kaszą gryczaną lub indyk pieczony w marynacie musztardowo-czosnkowej z serem z kaszą bulgur. Przypominam, że firma Green Box otwarta jest na potrzebny klienta i w razie potrzeby wykluczenia jakiegoś składnika z diety jest to możliwe poprzez wcześniejszy kontakt. Czy inni miłośnicy sportu polecają ten zestaw? Krystian pisze: „Bardzo smacznie. Zdrowo świeżo różnorodnie! Dieta dzik 2200 kcal okazała się dla mnie w sam raz i z przyjemnością zabierałem pudełka do pracy.” Ogólna ocena tego zestawu oscyluje na poziomie 4,5 gwiazdek na 5 możliwych do zdobycia co daje naprawdę dobry wynik.